images-6

ABD’de yapacağınız yatırımın boyutuna göre E-1 ya da E-2 vizesi alabilirsiniz. Bunlar yatırımcı vizeleridir ve her ikisinin de belirli minimum yatırım şartları vardır.
Şirket kurmak için ABD’de yaşamanıza gerek yok. Peki adres nereyi gösterebilirsiniz? Türkiye adresi olabilir mi?

Sorunun cevabı, ABD’de şirket kuracağınız eyalette bir adres göstermeniz gereklidir. Eğer bir ofisiniz yoksa tavsiyem sanal ofis servislerinden birisine üye olmanız. Sanal ofis hizmeti sunan firmalar size adres, telefon numarası, postalarınızın size yönlendirilmesi (mail forwarding) gibi birçok hizmet sunarlar. Hatta bazı sanal ofis şirketleri 24/7 sekreter hizmeti dahi sunmaktadır.

“Şirket kuracağınız eyalet ya da şehrin adı + virtual office” şeklinde Google’da yapacağınız bir arama birçok alternatifi karşınıza çıkaracaktır.
Eskiden tekstilciler, ihracatçılar ve benzeri iş dalındaki firmalar ABD’de şirket kurmayı tercih ederlerdi. Bu bazen fuarlarda dağıttıkları broşürde New York ofis adresi göstererek prestij sağlamak, bazen de ABD’deki müşterilerine kolaylık sağlamak (fatura vs) içindi.

Artık internet ve globalleşen ticaretle birlikte ABD’de şirket kurmak isteyen birçok firma var.

Özellikle internet şirketleri için Amerika’da şirket kurmanın birçok avantajı olabilir. Yatırım almaktan, yazılım ve servis şirketlerinin fatura kesme kolaylığına kadar birçok nedenden dolayı ABD’de de bir adresim ve şirketim olsun diye düşünebilirsiniz.

Bu uzun yazıda yazdıklarım sizi korkutmasın. Amerika’da şirket kurmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Umarım çok genel de olsa ABD’de şirket kurma konusunda paylaştıklarım faydalı olur.

Başta belirttiğim notu tekrar belirterek yazımı sonlandırmak istiyorum. Amerika’da şirket kurmak istiyorsanız, şirketi kurmayı düşündüğünüz eyalette lisanslı bir avukat ya da muhasebeci ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bu yazı, sizlere çok genel fikir vermek amaçlı, tecrübelerimi paylaştığım bir yazıdır. Başınıza gelebilecek aksiliklerden dolayı hiçbir mesuliyet kabul etmediğimi tekrar belirtmek isterim.

Çok genel hatları ile, yeni kurduğunuz şirkete minimum $125.000 civarı bir sermaye yatırırsanız (Türkiye’den transfer ederseniz) yatırımcı vizesi genelde alabilirsiniz. $500.000 ve üstü yatırımlarda ise green card alabilirsiniz. Şirket kurarak E vizesi alma niyetiniz varsa, şirketi kurmadan önce kesinlikle bir göçmen avukatı (immigration lawyer) ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Ancak sadece şirket kurulum masraflarını yatırarak hiçbir yatırımcı vizesi almadan şirket kurabilirsiniz. ABD’de şirket kurmak için herhangi bir Amerikan vizesine dahi ihtiyacınız yoktur.